Rohm Semiconductor BR24G02FVJ-3AGTE2
BR24G02FVJ-3AGTE2 picture photo
Mfg. Part Number
BR24G02FVJ-3AGTE2
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM I2C BUS 2KBIT 8TSSOP
Datasheet Download
BR24G02FVJ-3AGTE2.pdf
Availability of BR24G02FVJ-3AGTE2
QUANTITY
BR24G02FVJ-3AGTE2 Order Process
Ship out your order
Specifications of BR24G02FVJ-3AGTE2
Internal Part NumberEIS-BR24G02FVJ-3AGTE2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8)
Speed1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.6 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP-BJ
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BR24G02FVJ-3AGTE2
Related LinksBR24G02F, BR24G02FVJ-3AGTE2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
BR24G02FVJ-3AGTE2 Details Description
Related parts for BR24G02FVJ-3AGTE2
IC SWITCH QUAD SPST 16QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR10B/AE10M/AKR10B datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC BUFF/BUS 3ST SGL DFN1410-6 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
LSF-SMT 5.08/05/90 3.5SN BK datasheet.pdf
Crystal 41.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf