Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NB0805SB104JR
NB0805SB104JR picture photo
Mfg. Part Number
NB0805SB104JR
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 0805
Datasheet Download
NB0805SB104JR.pdf
Availability of NB0805SB104JR
QUANTITY
NB0805SB104JR Order Process
Ship out your order
Specifications of NB0805SB104JR
Internal Part NumberEIS-NB0805SB104JR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesNB0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C100k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±1%
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/853977K
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Power - Max-
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NB0805SB104JR
NB0805SB104JR Details Description
Related parts for NB0805SB104JR
IC OVER VOLT/CURR PROTECT 8WSON datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf