Murata Electronics North America RPER71H102K2M1A03A
RPER71H102K2M1A03A picture photo
Mfg. Part Number
RPER71H102K2M1A03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
RPER71H102K2M1A03A.pdf
Availability of RPER71H102K2M1A03A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPER71H102K2M1A03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RPER71H102K2M1A03A
Internal Part NumberEIS-RPER71H102K2M1A03A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLRPE Series 23/Apr/2013
RPE Series Revision 06/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRPE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPER71H102K2M1A03A
Related LinksRPER71H10, RPER71H102K2M1A03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RPER71H102K2M1A03A Details Description
Related parts for RPER71H102K2M1A03A
BOX ABS ALMOND 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
SCR MOD PWR 600V 25A ADD-A-PAK datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.74 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TERM SLDR TURRET L = 4.74MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf