United Chemi-Con E36D161HPN222MC48M
E36D161HPN222MC48M picture photo
Mfg. Part Number
E36D161HPN222MC48M
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SCREW
Datasheet Download
E36D161HPN222MC48M.pdf
Availability of E36D161HPN222MC48M
QUANTITY
E36D161HPN222MC48M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D161HPN222MC48M
Internal Part NumberEIS-E36D161HPN222MC48M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)80.9 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.86A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)1.875" (47.63mm)