United Chemi-Con EKMQ401ELL101MMP1S
EKMQ401ELL101MMP1S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ401ELL101MMP1S
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ401ELL101MMP1S.pdf
Availability of EKMQ401ELL101MMP1S
QUANTITY
EKMQ401ELL101MMP1S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ401ELL101MMP1S
Internal Part NumberEIS-EKMQ401ELL101MMP1S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current310mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ401ELL101MMP1S
Related LinksEKMQ401EL, EKMQ401ELL101MMP1S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ401ELL101MMP1S Details Description
Related parts for EKMQ401ELL101MMP1S
CONN RECEPT 80POS 4MM SMD .5MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 42PS DL TIN PCB datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 12TQFN datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 21A PQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X25.5MM 115VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
RES 20K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf