BUD Industries, Inc. NBD-10456
NBD-10456 picture photo
Mfg. Part Number
NBD-10456
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX ABS/PC GRAY 22.09" X 14.98"
Datasheet Download
NBD-10456.pdf
Availability of NBD-10456
QUANTITY
NBD-10456 Order Process
Ship out your order
Specifications of NBD-10456
Internal Part NumberEIS-NBD-10456
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesModified Enclosures
Video FileBud's Custom Capabilities
Custom BUD Box Enclosures – Another Geek Moment
Featured ProductCustomize Your Enclosure
2D DrawingNBD-10456,76, 15456.dxf
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
SeriesNBD
Container TypeBox
Size / Dimension22.085" L x 14.975" W (560.96mm x 380.37mm)
Height7.035" (178.69mm)
Area (L x W)331" (2135cm)
DesignCover Included
MaterialPlastic, ABS/PC Blend
ColorGray
Thickness0.160" (4.06mm)
FeaturesPCB Supports
RatingsIP65, IP66, IP67, NEMA 1,2,4,4X,12,13
Material Flammability RatingUL94 5VB
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NBD-10456
Related LinksNBD-, NBD-10456 Datasheet, BUD Industries, Inc. Distributor
NBD-10456 Details Description
Related parts for NBD-10456
CONN IC DIP SOCKET ZIF 32POS GLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 100POS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf
68UF 250V 16X20 datasheet.pdf