BUD Industries, Inc. NBF-32008
NBF-32008 picture photo
Mfg. Part Number
NBF-32008
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX ABS GRAY 10.63"L X 3.93"W
Datasheet Download
NBF-32008.pdf
Availability of NBF-32008
QUANTITY
NBF-32008 Order Process
Ship out your order
Specifications of NBF-32008
Internal Part NumberEIS-NBF-32008
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileBud's Custom Capabilities
Custom BUD Box Enclosures – Another Geek Moment
Featured ProductCustomize Your Enclosure
NBF Series Enclosures
2D DrawingNBF-32x08 Drawing.dxf
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
SeriesNBF
Container TypeBox
Size / Dimension10.630" L x 3.930" W (270.00mm x 99.82mm)
Height2.750" (69.85mm)
Area (L x W)41.8" (270cm)
DesignHinged Door, Lid
MaterialPlastic, ABS
ColorGray
Thickness0.115" (2.92mm)
FeaturesPCB Supports, Non-Metallic Hinges
RatingsIP65, IP66, NEMA 1,2,4,4X,12,13
Material Flammability RatingUL94 HB
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NBF-32008
Related LinksNBF-, NBF-32008 Datasheet, BUD Industries, Inc. Distributor
NBF-32008 Details Description
Related parts for NBF-32008
RES SMD 10K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS MALE CORD #26 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
IC PWR DIST SW CURR-LMT DL 8SOIC datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf