Vicor Corporation NBM6123E60E12A7T0R
NBM6123E60E12A7T0R picture photo
Mfg. Part Number
NBM6123E60E12A7T0R
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
EVAL BRD NBM6123T60E12A7T0R
Datasheet Download
NBM6123E60E12A7T0R.pdf
Availability of NBM6123E60E12A7T0R
QUANTITY
NBM6123E60E12A7T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of NBM6123E60E12A7T0R
Internal Part NumberEIS-NBM6123E60E12A7T0R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
SeriesVI Chip® NBM™
Main PurposeDC/DC, Step Down
Outputs and Type1, Non-Isolated
Power - Output-
Voltage - Output10.8V
Current - Output170A
Voltage - Input36 V ~ 60 V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching1.07MHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartNBM6123x60E12A7yzz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NBM6123E60E12A7T0R
Related LinksNBM6123E6, NBM6123E60E12A7T0R Datasheet, Vicor Corporation Distributor
NBM6123E60E12A7T0R Details Description
Related parts for NBM6123E60E12A7T0R
CONN HEADER .100 SINGL STR 20POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
HEADER 50POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
GDT 540V 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 50' N MALE datasheet.pdf
POT SLIDE 50K OHM .2W 60MM datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
AXL E IOL RTD1 M12 S datasheet.pdf
18000UF 100V 76X92 85C ST datasheet.pdf