Honeywell Sensing and Productivity Solutions NBPDANN030PGUNV
NBPDANN030PGUNV picture photo
Mfg. Part Number
NBPDANN030PGUNV
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRES 30PSI GAUG 12V DIP
Datasheet Download
NBPDANN030PGUNV.pdf
Availability of NBPDANN030PGUNV
QUANTITY
NBPDANN030PGUNV Order Process
Ship out your order
Specifications of NBPDANN030PGUNV
Internal Part NumberEIS-NBPDANN030PGUNV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesNBP Series Appl Note
Standard Package30
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesNBP
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure30 PSI (206.84 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 105 mV (5V)
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply1.8 V ~ 12 V
Port SizeMale - 0.08" (1.91mm) Tube
Port StyleBarbed
Features-
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure60 PSI (413.69 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case4-DIP (0.453", 11.50mm), Top Port
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NBPDANN030PGUNV
NBPDANN030PGUNV Details Description
Related parts for NBPDANN030PGUNV
IC REG BUCK ADJ 0.5A 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
SL TERM CRP M 30 SAU 32-36 datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 13POS TIN datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 16A datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS BLACK datasheet.pdf