Honeywell Sensing and Productivity Solutions NBPLANN100PGUNV
NBPLANN100PGUNV picture photo
Mfg. Part Number
NBPLANN100PGUNV
Brief Description
SENSOR 100 PSIG UNAMPLIFIED SMD
Datasheet Download
NBPLANN100PGUNV.pdf
Availability of NBPLANN100PGUNV
QUANTITY
NBPLANN100PGUNV Order Process
Ship out your order
Specifications of NBPLANN100PGUNV
Internal Part NumberEIS-NBPLANN100PGUNV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBasic Board Mount Pressure Sensors, NBP Series Overview
Featured ProductNBP Series
SeriesNBP
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 86 mV (5V)
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply1.8 V ~ 12 V
Port SizeMale - 0.11" (2.74mm) Tube
Termination StyleSurface Mount
Maximum Pressure240 PSI (1654.74 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NBPLANN100PGUNV
NBPLANN100PGUNV Details Description
Related parts for NBPLANN100PGUNV
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH OCT 3-ST 20TSSOP datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG SNGL 8SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP 6MICROPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS DUAL .100 R/A datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 5TSSOP datasheet.pdf
MEMORY CARD MICROSD 8GB datasheet.pdf
RES SMD 17.4 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf