Honeywell Sensing and Productivity Solutions NBPLANN250MGUNV
NBPLANN250MGUNV picture photo
Mfg. Part Number
NBPLANN250MGUNV
Brief Description
BRD MNT PRESSURE SENSORS
Datasheet Download
NBPLANN250MGUNV.pdf
Availability of NBPLANN250MGUNV
QUANTITY
NBPLANN250MGUNV Order Process
Ship out your order
Specifications of NBPLANN250MGUNV
Internal Part NumberEIS-NBPLANN250MGUNV
SeriesNBP
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure3.63 PSI (25 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 54.5 mV (5V)
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply1.8 V ~ 12 V
Port SizeMale - 0.75" (1.91mm) Tube
Termination StyleSurface Mount
Maximum Pressure26.11 PSI (180 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NBPLANN250MGUNV
NBPLANN250MGUNV Details Description
Related parts for NBPLANN250MGUNV
CONN HEADER 8POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
TERM MK 2/12 12POS W/HZ TAB PA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
FAN FILTER IRRIDITE CLEAR 92MM datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 250A datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 1MH THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 114K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DUST CAP SHELL SIZE 14 RCPT datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 1.5GHZ SOT23-5 datasheet.pdf