| Internal Part Number | EIS-NBPMLNN015PAUNV | |
| Product Training Modules | Basic Board Mount Pressure Sensors, NBP Series Overview | |
| Featured Product | NBP Series | |
| Series | NBP | |
| Pressure Type | Absolute | |
| Operating Pressure | 15 PSI (103.42 kPa) | |
| Output Type | Wheatstone Bridge | |
| Output | 0 mV ~ 75 mV (5V) | |
| Accuracy | ±0.25% | |
| Voltage - Supply | 1.8 V ~ 12 V | |
| Port Size | Male - 0.13" (3.18mm) Tube | |
| Port Style | Barbless | |
| Features | - | |
| Termination Style | Surface Mount | |
| Maximum Pressure | 30 PSI (206.84 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |