Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NC1206KR151KR
NC1206KR151KR picture photo
Mfg. Part Number
NC1206KR151KR
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 150 OHM 1206 SMD
Datasheet Download
NC1206KR151KR.pdf
Availability of NC1206KR151KR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NC1206KR151KR Order Process
Ship out your order
Specifications of NC1206KR151KR
Internal Part NumberEIS-NC1206KR151KR
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesNC1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C150
Resistance Tolerance±10%
B Value Tolerance-
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/852680K
Operating Temperature-50°C ~ 125°C
Power - Max-
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NC1206KR151KR
NC1206KR151KR Details Description
Related parts for NC1206KR151KR
CONN HEADER VERT 13POS PCB TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 1A SOT-323 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
LED PNL MNT 125/250V RED datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
TG SERIES SHEET 320X320X3MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf