Fairchild Semiconductor NC7SZ125M5X
NC7SZ125M5X picture photo
Mfg. Part Number
NC7SZ125M5X
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUFF TRI-ST UHS N-INV SOT23-5
Datasheet Download
NC7SZ125M5X.pdf
Availability of NC7SZ125M5X
QUANTITY
NC7SZ125M5X Order Process
Ship out your order
Specifications of NC7SZ125M5X
Internal Part NumberEIS-NC7SZ125M5X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound 12/Dec/2007
PCN PackagingBinary Year Code Marking 15/Jan/2014
Black Plastic Reel Update 30/Jun/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series7SZ
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number of Elements1
Number of Bits per Element1
Current - Output High, Low32mA, 32mA
Voltage - Supply1.65 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NC7SZ125M5X
Related LinksNC7SZ, NC7SZ125M5X Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
NC7SZ125M5X Details Description
Related parts for NC7SZ125M5X
IDC CABLE - MKC30K/MC34M/MPK30K datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLACK ON GREEN 50/PK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf