| Internal Part Number | EIS-NC7SZD384M5X | |
| PCN Design/Specification | Mold Compound 12/Dec/2007 | |
| PCN Packaging | Binary Year Code Marking 15/Jan/2014 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders | |
| Series | 7SZ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Bus Switch | |
| Circuit | 1 x 1:1 | |
| Independent Circuits | 1 | |
| Current - Output High, Low | - | |
| Voltage Supply Source | Single Supply | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |