ON Semiconductor NCP1000P
NCP1000P picture photo
Mfg. Part Number
NCP1000P
Manufacturer
Product Category
PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Brief Description
IC OFFLINE SWIT PWM UVLO HV 8DIP
Datasheet Download
NCP1000P.pdf
Availability of NCP1000P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP1000P Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1000P
Internal Part NumberEIS-NCP1000P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Jan/2008
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Series-
PackagingTube
Output IsolationIsolated
Internal Switch(s)Yes
Voltage - Breakdown700V
TopologyFlyback, Forward
Voltage - Start Up8.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)7.5 V ~ 10 V
Duty Cycle72%
Frequency - Switching100kHz
Power (Watts)-
Fault ProtectionCurrent Limiting, Over Temperature
Control Features-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1000P
Related LinksNCP1, NCP1000P Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1000P Details Description
Related parts for NCP1000P
CAP CER 220PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 820PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 15.2K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf