ON Semiconductor NCP1010ST100T3G
NCP1010ST100T3G picture photo
Mfg. Part Number
NCP1010ST100T3G
Manufacturer
Product Category
PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Brief Description
IC CTRLR/MOSFET 100KHZ SOT223
Datasheet Download
NCP1010ST100T3G.pdf
Availability of NCP1010ST100T3G
QUANTITY
NCP1010ST100T3G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1010ST100T3G
Internal Part NumberEIS-NCP1010ST100T3G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Output IsolationIsolated
Internal Switch(s)Yes
Voltage - Breakdown700V
TopologyFlyback
Voltage - Start Up-
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)8.5 V ~ 10 V
Duty Cycle67%
Frequency - Switching100kHz
Power (Watts)19W
Fault ProtectionOver Load, Over Temperature, Over Voltage
Control Features-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Mounting TypeSurface Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1010ST100T3G
Related LinksNCP1010, NCP1010ST100T3G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1010ST100T3G Details Description
Related parts for NCP1010ST100T3G
VARISTOR 423V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
METRAL SHROUD 5X24 datasheet.pdf
FUSE 500A 690V 1FU/115 AR UC datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
BCZ 3.81/09/180FZE SN BK BX datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN datasheet.pdf