ON Semiconductor NCP1013ST130T3
NCP1013ST130T3 picture photo
Mfg. Part Number
NCP1013ST130T3
Manufacturer
Product Category
PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Brief Description
IC OFFLINE SWIT SMPS CM SOT223
Datasheet Download
NCP1013ST130T3.pdf
Availability of NCP1013ST130T3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP1013ST130T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1013ST130T3
Internal Part NumberEIS-NCP1013ST130T3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video File6W 12V Adapter Evaluation Board - NCP1013ADAPGEVB
Standard Package4,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Output IsolationIsolated
Internal Switch(s)Yes
Voltage - Breakdown700V
TopologyFlyback
Voltage - Start Up-
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)8.5 V ~ 10 V
Duty Cycle67%
Frequency - Switching130kHz
Power (Watts)19W
Fault ProtectionOver Load, Over Temperature, Over Voltage
Control Features-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Mounting TypeSurface Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1013ST130T3
Related LinksNCP1013, NCP1013ST130T3 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1013ST130T3 Details Description
Related parts for NCP1013ST130T3
DIODE SCHOTTKY 20V 700MA UMD3 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH KNOB RND 3POS DPDT datasheet.pdf
PANEL MOUNT ASSEM 8.1MM RED datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 50K 14TSSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 12A DO4 datasheet.pdf