ON Semiconductor NCP103AMX100TCG
NCP103AMX100TCG picture photo
Mfg. Part Number
NCP103AMX100TCG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1V 0.15A 4UDFN
Datasheet Download
NCP103AMX100TCG.pdf
Availability of NCP103AMX100TCG
QUANTITY
NCP103AMX100TCG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP103AMX100TCG
Internal Part NumberEIS-NCP103AMX100TCG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input1.7 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)150mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package4-UDFN (1.0x1.0)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP103AMX100TCG
Related LinksNCP103A, NCP103AMX100TCG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP103AMX100TCG Details Description
Related parts for NCP103AMX100TCG
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-5 datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 400KHZ 8DFNS datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE CERM 8A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 4POS TIN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 90POS datasheet.pdf