Yageo NCR100KR-73-56R
NCR100KR-73-56R picture photo
Mfg. Part Number
NCR100KR-73-56R
Brief Description
RES 56 OHM 1W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR100KR-73-56R.pdf
Availability of NCR100KR-73-56R
QUANTITY
NCR100KR-73-56R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR100KR-73-56R
Internal Part NumberEIS-NCR100KR-73-56R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR100KR-73-56R
Related LinksNCR100K, NCR100KR-73-56R Datasheet, Yageo Distributor
NCR100KR-73-56R Details Description
Related parts for NCR100KR-73-56R
IDC CABLE - MSD34K/MC34G/MSD34K datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC RX FM RADIO 64-108MHZ 20UQFN datasheet.pdf
RES 820 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIN RAIL RELAY MOD DPDT 120VAC datasheet.pdf
TOOLING WASHER datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
SMA BLKHD JACK ONE PC RG405 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
RUNTIME LICENSE datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS datasheet.pdf