ON Semiconductor NCP1050P100
NCP1050P100 picture photo
Mfg. Part Number
NCP1050P100
Brief Description
IC CONV PWM UVLO HV 7DIP
Datasheet Download
NCP1050P100.pdf
Availability of NCP1050P100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP1050P100 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1050P100
Internal Part NumberEIS-NCP1050P100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTube
Output IsolationIsolated
Internal Switch(s)Yes
Voltage - Breakdown700V
TopologyFlyback
Voltage - Start Up8.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)7.5 V ~ 10 V
Duty Cycle77%
Frequency - Switching100kHz
Power (Watts)40W
Fault ProtectionCurrent Limiting, Open Loop, Over Load, Over Temperature
Control Features-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Supplier Device Package7-PDIP
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1050P100
Related LinksNCP10, NCP1050P100 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1050P100 Details Description
Related parts for NCP1050P100
RES 1.2 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED 4HI X 2W 3MM CLEAR GRN PC MN datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 72POS R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
MIL CONNECTOR ECE093 datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
MICRO 37C S 30" WHT datasheet.pdf
CAP CER 820PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf