ON Semiconductor NCP1117DT15RKG
NCP1117DT15RKG picture photo
Mfg. Part Number
NCP1117DT15RKG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 1A DPAK
Datasheet Download
NCP1117DT15RKG.pdf
Availability of NCP1117DT15RKG
QUANTITY
NCP1117DT15RKG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1117DT15RKG
Internal Part NumberEIS-NCP1117DT15RKG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1.07V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)1A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1117DT15RKG
Related LinksNCP1117, NCP1117DT15RKG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1117DT15RKG Details Description
Related parts for NCP1117DT15RKG
VARISTOR 90V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V 18-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 680 OHM 6SIP datasheet.pdf
MODULE XFRMR VOIP DL LAN 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SPRING 4POS DUAL .295 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5MM datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 250MA 24V datasheet.pdf