ON Semiconductor NCP1117DT285RK
NCP1117DT285RK picture photo
Mfg. Part Number
NCP1117DT285RK
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 1A DPAK
Datasheet Download
NCP1117DT285RK.pdf
Availability of NCP1117DT285RK
QUANTITY
NCP1117DT285RK Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1117DT285RK
Internal Part NumberEIS-NCP1117DT285RK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 11/Feb/2009
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1.07V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)1A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1117DT285RK
Related LinksNCP1117, NCP1117DT285RK Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1117DT285RK Details Description
Related parts for NCP1117DT285RK
TRIAC 200V 15A TO220 datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
IC REG DDR-SDRAM 8-MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 780MA 336 MOHM datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 28POS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RECEPT KIT SIZE 1 7.2MM CABLE datasheet.pdf