ON Semiconductor NCP1203D60R2
NCP1203D60R2 picture photo
Mfg. Part Number
NCP1203D60R2
Manufacturer
Product Category
PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Brief Description
IC CTRLR PWM CM UVLO HV 8SOIC
Datasheet Download
NCP1203D60R2.pdf
Availability of NCP1203D60R2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP1203D60R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1203D60R2
Internal Part NumberEIS-NCP1203D60R2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
SeriesSMARTMOS™
PackagingTape & Reel (TR)
Output IsolationIsolated
Internal Switch(s)No
Voltage - Breakdown-
TopologyFlyback
Voltage - Start Up12.8V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)7.8 V ~ 16 V
Duty Cycle80%
Frequency - Switching60kHz
Power (Watts)-
Fault ProtectionOver Load, Over Temperature, Short Circuit
Control Features-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Mounting TypeSurface Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1203D60R2
Related LinksNCP120, NCP1203D60R2 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1203D60R2 Details Description
Related parts for NCP1203D60R2
OSC XO 12.000MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR16H/AE16M/HPL16H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
SP,CON,C,AU,TNR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 54POS STRGHT SKT datasheet.pdf