ON Semiconductor NCP1217AP65
NCP1217AP65 picture photo
Mfg. Part Number
NCP1217AP65
Brief Description
IC CTRLR PWM CM OVP HV 8DIP
Datasheet Download
NCP1217AP65.pdf
Availability of NCP1217AP65
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP1217AP65 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1217AP65
Internal Part NumberEIS-NCP1217AP65
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTube
TopologyFlyback
Voltage - Start Up12.8V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)7.6 V ~ 16 V
Duty Cycle46.5%
Frequency - Switching65kHz
Power (Watts)-
Fault ProtectionOver Load, Over Temperature, Short Circuit
Control Features-
Operating Temperature0°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Supplier Device Package7-PDIP
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1217AP65
Related LinksNCP12, NCP1217AP65 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1217AP65 Details Description
Related parts for NCP1217AP65
CONN SOCKET 14-20AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 104 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 5.5A DPAK datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 160VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
TV 39C 38#22D 1#8(QUAD) PIN RE datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf