ON Semiconductor NCP1217D133R2
NCP1217D133R2 picture photo
Mfg. Part Number
NCP1217D133R2
Manufacturer
Product Category
PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Brief Description
IC CTRLR PWM CM OVP HV 8SOIC
Datasheet Download
NCP1217D133R2.pdf
Availability of NCP1217D133R2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP1217D133R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1217D133R2
Internal Part NumberEIS-NCP1217D133R2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 11/Feb/2009
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - AC DC Converters, Offline Switchers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Output IsolationIsolated
Internal Switch(s)No
Voltage - Breakdown-
TopologyFlyback
Voltage - Start Up12.8V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)7.6 V ~ 16 V
Duty Cycle74%
Frequency - Switching133kHz
Power (Watts)-
Fault ProtectionOver Load, Over Temperature, Short Circuit
Control Features-
Operating Temperature0°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Mounting TypeSurface Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1217D133R2
Related LinksNCP121, NCP1217D133R2 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1217D133R2 Details Description
Related parts for NCP1217D133R2
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 16DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OSC SILICON 7.3728MHZ 8-DFN datasheet.pdf
IC SRAM 144KBIT 20NS 80TQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
K52-2,0505,A0 TO-220 0.006" datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35 datasheet.pdf