ON Semiconductor NCP1219AD100R2G
NCP1219AD100R2G picture photo
Mfg. Part Number
NCP1219AD100R2G
Brief Description
IC PWM CONTROLLER 100KHZ 7-SOIC
Datasheet Download
NCP1219AD100R2G.pdf
Availability of NCP1219AD100R2G
QUANTITY
NCP1219AD100R2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1219AD100R2G
Internal Part NumberEIS-NCP1219AD100R2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 13/Jan/2015
Copper Wire Revision 24/Feb/2015
Series-
TopologyFlyback
Voltage - Start Up12.7V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)9.9 V ~ 20 V
Duty Cycle80%
Frequency - Switching100kHz
Power (Watts)-
Fault ProtectionOver Load, Over Temperature, Over Voltage
Control Features-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 7 leads
Supplier Device Package7-SOIC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1219AD100R2G
Related LinksNCP1219, NCP1219AD100R2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1219AD100R2G Details Description
Related parts for NCP1219AD100R2G
IC REG LDO 1.8V 2A 8SO datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 45.5KSPS LP 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
PLIERS FOR SHEATHED FLAT CBL datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 120W datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf