ON Semiconductor NCP1248AD100R2G
NCP1248AD100R2G picture photo
Mfg. Part Number
NCP1248AD100R2G
Brief Description
IC CURRENT MODE CTLR FIXED 7SOIC
Datasheet Download
NCP1248AD100R2G.pdf
Availability of NCP1248AD100R2G
QUANTITY
NCP1248AD100R2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1248AD100R2G
Internal Part NumberEIS-NCP1248AD100R2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 02/oct/2015
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TopologyFlyback
Voltage - Start Up12V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)8.9 V ~ 28 V
Duty Cycle80%
Frequency - Switching100kHz
Power (Watts)-
Fault ProtectionCurrent Limiting, Over Load, Over Power, Over Temperature, Over Voltage
Control Features-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 7 leads
Supplier Device Package7-SOIC
Mounting TypeSurface Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1248AD100R2G
Related LinksNCP1248, NCP1248AD100R2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1248AD100R2G Details Description
Related parts for NCP1248AD100R2G
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 42POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
RES MO 1W 0.12 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
ENDCODER OPTICAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB CP datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V TO220FP-3 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 30A FLATPOWER datasheet.pdf