ON Semiconductor NCP1250B40WGEVB
NCP1250B40WGEVB picture photo
Mfg. Part Number
NCP1250B40WGEVB
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
BOARD DEMO NETBOOK ADAPTER 40W
Datasheet Download
NCP1250B40WGEVB.pdf
Availability of NCP1250B40WGEVB
QUANTITY
NCP1250B40WGEVB Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1250B40WGEVB
Internal Part NumberEIS-NCP1250B40WGEVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video File40 W Notebook Adapter Demonstration Evaluation Board - NCP1250B40WGEVB Test Procedure
Design ResourcesNCP1250B40WGEVB Schematic
NCP1250B40WGEVB Gerber Files
NCP1250B40WGEVB Bill of Materials
Development Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Series-
Main PurposeAC/DC, Primary Side
Outputs and Type1, Isolated
Power - Output40W
Voltage - Output12V
Current - Output3.3A
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Regulator Topology-
Frequency - Switching-
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartNCP1250
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1250B40WGEVB
Related LinksNCP1250, NCP1250B40WGEVB Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1250B40WGEVB Details Description
Related parts for NCP1250B40WGEVB
RES ARRAY 4 RES 43 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 2000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 54.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 10POS datasheet.pdf