ON Semiconductor NCP1400ASN22T1
NCP1400ASN22T1 picture photo
Mfg. Part Number
NCP1400ASN22T1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BOOST 2.2V 80MA 5TSOP
Datasheet Download
NCP1400ASN22T1.pdf
Availability of NCP1400ASN22T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP1400ASN22T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1400ASN22T1
Internal Part NumberEIS-NCP1400ASN22T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Jan/2008
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Up
Output ConfigurationPositive
TopologyBoost
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)0.8V
Voltage - Input (Max)2.2V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.2V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output80mA (Switch)
Frequency - Switching180kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1400ASN22T1
Related LinksNCP1400, NCP1400ASN22T1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1400ASN22T1 Details Description
Related parts for NCP1400ASN22T1
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 4.7A TSOP-6 datasheet.pdf
HOLDER LED SRL 5MM GREEN datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 68POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW DO220AA datasheet.pdf
CABLE 4POS OPEN-STR SOCKET 1.5M datasheet.pdf
CABLE 9COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC XO 4.9995MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf