ON Semiconductor NCP1400ASN27T1
NCP1400ASN27T1 picture photo
Mfg. Part Number
NCP1400ASN27T1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BOOST 2.7V 0.1A 5TSOP
Datasheet Download
NCP1400ASN27T1.pdf
Availability of NCP1400ASN27T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP1400ASN27T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP1400ASN27T1
Internal Part NumberEIS-NCP1400ASN27T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Jan/2008
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Up
Output ConfigurationPositive
TopologyBoost
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)0.8V
Voltage - Input (Max)2.7V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.7V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output100mA (Switch)
Frequency - Switching180kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP1400ASN27T1
Related LinksNCP1400, NCP1400ASN27T1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP1400ASN27T1 Details Description
Related parts for NCP1400ASN27T1
SPACER MOUNT LED TRI-LEAD .400" datasheet.pdf
BINDING POST .025 SQ PIN RED datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 2-DIP datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 1.3A TO277A datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 87MA 6.2 OHM SMD datasheet.pdf
TRIMMER 47K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL BEVEL 4.5" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
ROUTER HSPA WIRELESS WI-FI GPS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf