| Internal Part Number | EIS-NCP1400AV33EVB | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Programmers, Development Systems | |
| Family | Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS | |
| Series | - | |
| Main Purpose | DC/DC, Step Up | |
| Outputs and Type | 1, Non-Isolated | |
| Power - Output | - | |
| Voltage - Output | 3.3V | |
| Current - Output | 100mA | |
| Voltage - Input | 1.5V | |
| Regulator Topology | Boost | |
| Frequency - Switching | 180kHz | |