ON Semiconductor NCP152MX330180TCG
NCP152MX330180TCG picture photo
Mfg. Part Number
NCP152MX330180TCG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V/3.3V 0.15A 6XDFN
Datasheet Download
NCP152MX330180TCG.pdf
Availability of NCP152MX330180TCG
QUANTITY
NCP152MX330180TCG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP152MX330180TCG
Internal Part NumberEIS-NCP152MX330180TCG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginXDFN Pkg Devices Assembly Site 28/Oct/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V, 3.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.27V @ 150mA, 0.14V @ 150mA
Number of Regulators2
Voltage - Input1.9 V ~ 5.25 V
Current - Limit (Min)150mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-XDFN (1.2x1.2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP152MX330180TCG
Related LinksNCP152MX, NCP152MX330180TCG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP152MX330180TCG Details Description
Related parts for NCP152MX330180TCG
OSC XO 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL D 3ST 20SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15, 15 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CLEAR PLASTIC COVER AC INPUT datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 54MA 137 OHM SMD datasheet.pdf
CONN N TYPE PLUG STR 50 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 0.5MM 60POS RA SMD datasheet.pdf