ON Semiconductor NCP160AFCT514T2G
NCP160AFCT514T2G picture photo
Mfg. Part Number
NCP160AFCT514T2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 5.14V 0.25A 4WLCSP
Datasheet Download
NCP160AFCT514T2G.pdf
Availability of NCP160AFCT514T2G
QUANTITY
NCP160AFCT514T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP160AFCT514T2G
Internal Part NumberEIS-NCP160AFCT514T2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video File250 mA, Ultra-Low Noise and High PSRR LDO Regulator Evaluation Board - NCP160MXTBGEVB
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.14V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 250mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)250mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XFBGA, WLCSP
Supplier Device Package4-WLCSP (0.64x0.64)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP160AFCT514T2G
Related LinksNCP160AF, NCP160AFCT514T2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP160AFCT514T2G Details Description
Related parts for NCP160AFCT514T2G
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG GREEN datasheet.pdf
SLDSW 8A 1.2M SRLR 79218651 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 24LSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES 298 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL END PLATE 1.5MM DRK BGE datasheet.pdf
RES 9.5K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 119BGA datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 20% 310VAC AXI datasheet.pdf