ON Semiconductor NCP160BFCS514T2G
NCP160BFCS514T2G picture photo
Mfg. Part Number
NCP160BFCS514T2G
Brief Description
IC REG LDO 5.14V 0.25A 4WLCSP
Datasheet Download
NCP160BFCS514T2G.pdf
Availability of NCP160BFCS514T2G
QUANTITY
NCP160BFCS514T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP160BFCS514T2G
Internal Part NumberEIS-NCP160BFCS514T2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video File250 mA, Ultra-Low Noise and High PSRR LDO Regulator Evaluation Board - NCP160MXTBGEVB
Standard Package5,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.14V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 250mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)250mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XFBGA, WLCSP
Supplier Device Package4-WLCSP (0.64x0.64)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP160BFCS514T2G
Related LinksNCP160BF, NCP160BFCS514T2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP160BFCS514T2G Details Description
Related parts for NCP160BFCS514T2G
CONN HEADER 28POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 4.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 954MA 165 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT SKT datasheet.pdf