ON Semiconductor NCP170AXV150T2G
NCP170AXV150T2G picture photo
Mfg. Part Number
NCP170AXV150T2G
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.15A 4XDFN
Datasheet Download
NCP170AXV150T2G.pdf
Availability of NCP170AXV150T2G
QUANTITY
NCP170AXV150T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP170AXV150T2G
Internal Part NumberEIS-NCP170AXV150T2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.2 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-563, SOT-666
Supplier Device PackageSOT-563-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP170AXV150T2G
Related LinksNCP170A, NCP170AXV150T2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP170AXV150T2G Details Description
Related parts for NCP170AXV150T2G
FIXED IND 47NH 820MA 145 MOHM datasheet.pdf
DETECTOR GAN UVA 200-365NM SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT VERT 68POS 1.27MM datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 6V CR-P2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS GOLD .100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20-QFN datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 28POS JAM NUT SKT datasheet.pdf