ON Semiconductor NCP3335AMN150R2G
NCP3335AMN150R2G picture photo
Mfg. Part Number
NCP3335AMN150R2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.5A 10DFN
Datasheet Download
NCP3335AMN150R2G.pdf
Availability of NCP3335AMN150R2G
QUANTITY
NCP3335AMN150R2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP3335AMN150R2G
Internal Part NumberEIS-NCP3335AMN150R2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLead Finish/BOM Update 10/Jul/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.94V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.6 V ~ 12 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package10-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP3335AMN150R2G
Related LinksNCP3335A, NCP3335AMN150R2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP3335AMN150R2G Details Description
Related parts for NCP3335AMN150R2G
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 5MA 900 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .102M 37POS datasheet.pdf
RES 1.05 OHM 5W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 36POS datasheet.pdf
BOARD DEV MIKROMEDIA XMEGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf