ON Semiconductor NCP3335AMN285R2G
NCP3335AMN285R2G picture photo
Mfg. Part Number
NCP3335AMN285R2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 0.5A 10DFN
Datasheet Download
NCP3335AMN285R2G.pdf
Availability of NCP3335AMN285R2G
QUANTITY
NCP3335AMN285R2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP3335AMN285R2G
Internal Part NumberEIS-NCP3335AMN285R2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLead Finish/BOM Update 10/Jul/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package10-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP3335AMN285R2G
Related LinksNCP3335A, NCP3335AMN285R2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP3335AMN285R2G Details Description
Related parts for NCP3335AMN285R2G
RES ARRAY 13 RES 330 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.625V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 600V 15A KBPC-T/W datasheet.pdf
LED COB CXB2530 6500K WHT SMD datasheet.pdf
BEVEL 3.00MM 700 datasheet.pdf