| Internal Part Number | EIS-NCP3985SN28T1G | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Voltage - Output | 2.8V | |
| Current - Output | 150mA | |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.105V @ 150mA | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | Up to 5.5V | |
| Current - Limit (Min) | 200mA | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |