ON Semiconductor NCP4589DSQ18T1G
NCP4589DSQ18T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP4589DSQ18T1G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.3A SC70
Datasheet Download
NCP4589DSQ18T1G.pdf
Availability of NCP4589DSQ18T1G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP4589DSQ18T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP4589DSQ18T1G
Internal Part NumberEIS-NCP4589DSQ18T1G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Aug/2013
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.34V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.25V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP4589DSQ18T1G
Related LinksNCP4589, NCP4589DSQ18T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP4589DSQ18T1G Details Description
Related parts for NCP4589DSQ18T1G
IC FLASH 1MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN SPRING 24POS SNGL .370 SMD datasheet.pdf
CONTACT CST-100 II 26-22AWG 30AU datasheet.pdf
TORX KEY T-HANDLE IP9 3.94" datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 25KPA STD DIP datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS PIN datasheet.pdf