ON Semiconductor NCP4625DSN12T1G
NCP4625DSN12T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP4625DSN12T1G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.3A SOT23-5
Datasheet Download
NCP4625DSN12T1G.pdf
Availability of NCP4625DSN12T1G
QUANTITY
NCP4625DSN12T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP4625DSN12T1G
Internal Part NumberEIS-NCP4625DSN12T1G
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)1.4V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.6 V ~ 10 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP4625DSN12T1G
Related LinksNCP4625, NCP4625DSN12T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP4625DSN12T1G Details Description
Related parts for NCP4625DSN12T1G
IDC CABLE - MCG10K/MC10M/MCG10K datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
SWITCH BASIC SPST 10A .187QC datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16QFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG GREEN 100' datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 8.192000 MHZ datasheet.pdf
1000UF 80V 22X30MM 105C 5000H datasheet.pdf