ON Semiconductor NCP4625DSN28T1G
NCP4625DSN28T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP4625DSN28T1G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.3A SOT23-5
Datasheet Download
NCP4625DSN28T1G.pdf
Availability of NCP4625DSN28T1G
QUANTITY
NCP4625DSN28T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP4625DSN28T1G
Internal Part NumberEIS-NCP4625DSN28T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.77V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP4625DSN28T1G
Related LinksNCP4625, NCP4625DSN28T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP4625DSN28T1G Details Description
Related parts for NCP4625DSN28T1G
RES SMD 15.8K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Elevated Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PANEL METAL 16.54X12.09X.06" NBX datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf