ON Semiconductor NCP4640H120T1G
NCP4640H120T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP4640H120T1G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 12V 50MA SOT89-5
Datasheet Download
NCP4640H120T1G.pdf
Availability of NCP4640H120T1G
QUANTITY
NCP4640H120T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP4640H120T1G
Internal Part NumberEIS-NCP4640H120T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output12V
Current - Output50mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 20mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 36V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-89-5/6
Supplier Device PackageSOT-89-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP4640H120T1G
Related LinksNCP4640, NCP4640H120T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP4640H120T1G Details Description
Related parts for NCP4640H120T1G
WIRE MARKER B/W .05-.12"1000PC datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP 24-QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC SMA datasheet.pdf
RES 64.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
POWER RELAY ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf