ON Semiconductor NCP4682DMU12TCG
NCP4682DMU12TCG picture photo
Mfg. Part Number
NCP4682DMU12TCG
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.15A 4UDFN
Datasheet Download
NCP4682DMU12TCG.pdf
Availability of NCP4682DMU12TCG
QUANTITY
NCP4682DMU12TCG Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP4682DMU12TCG
Internal Part NumberEIS-NCP4682DMU12TCG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.76V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.25V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package4-UDFN (1.0x1.0)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP4682DMU12TCG
Related LinksNCP4682, NCP4682DMU12TCG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP4682DMU12TCG Details Description
Related parts for NCP4682DMU12TCG
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 240VAC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 5VOUT 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
TERM FORK INS datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf