ON Semiconductor NCP4682DSQ12T1G
NCP4682DSQ12T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP4682DSQ12T1G
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.15A SC82AB
Datasheet Download
NCP4682DSQ12T1G.pdf
Availability of NCP4682DSQ12T1G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP4682DSQ12T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP4682DSQ12T1G
Internal Part NumberEIS-NCP4682DSQ12T1G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Aug/2013
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.76V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.25V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-82A, SOT-343
Supplier Device PackageSC-82AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP4682DSQ12T1G
Related LinksNCP4682, NCP4682DSQ12T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP4682DSQ12T1G Details Description
Related parts for NCP4682DSQ12T1G
RES 9.1K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOT323 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
SHAFT HANDLE datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 8POS .250 NATURAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 20.83MM datasheet.pdf
SWITCH M/F BASIC PB 5541131100 datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
TOOL DIE SET CHS .218/.290" datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
LED T1 3/4 RD RD DIFF 2V 20MA TH datasheet.pdf