Yageo RT0402FRE07340RL
RT0402FRE07340RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE07340RL
Brief Description
RES SMD 340 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE07340RL.pdf
Availability of RT0402FRE07340RL
QUANTITY
RT0402FRE07340RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE07340RL
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE07340RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE07340RL
Related LinksRT0402FR, RT0402FRE07340RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE07340RL Details Description
Related parts for RT0402FRE07340RL
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
JUMPER-H1500TR/A3048V/X 10" datasheet.pdf
COVER PRECUT 3 FACEPLATES IVORY datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 5A 6V datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
SENS PROX M30 10MM DC3W-NC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
KJL 128C 128#22D SKT PLUG datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.384MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf