ON Semiconductor NCP500SN18T1G
NCP500SN18T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP500SN18T1G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.15A 5TSOP
Datasheet Download
NCP500SN18T1G.pdf
Availability of NCP500SN18T1G
QUANTITY
NCP500SN18T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP500SN18T1G
Internal Part NumberEIS-NCP500SN18T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.27V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package5-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP500SN18T1G
Related LinksNCP500, NCP500SN18T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP500SN18T1G Details Description
Related parts for NCP500SN18T1G
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC COMPARATOR SINGLE-SUPP 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 3.3V OE SMD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 250V U2J 0805 datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.120" datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf