ON Semiconductor NCP500SQL28T1G
NCP500SQL28T1G picture photo
Mfg. Part Number
NCP500SQL28T1G
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A 6DFN
Datasheet Download
NCP500SQL28T1G.pdf
Availability of NCP500SQL28T1G
QUANTITY
NCP500SQL28T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP500SQL28T1G
Internal Part NumberEIS-NCP500SQL28T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationLead Finish/BOM Update 10/Jul/2015
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.17V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (2x2.2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP500SQL28T1G
Related LinksNCP500S, NCP500SQL28T1G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP500SQL28T1G Details Description
Related parts for NCP500SQL28T1G
REG 5V TO 1.3-3.5V 15A SWT VRT datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT PIN datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 150MW 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A SOD123H datasheet.pdf
IC FPGA 496 I/O 672FPBGA datasheet.pdf
2" X20' ALUMINUM FOIL TAPE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT SKT datasheet.pdf