ON Semiconductor NCP502SQ15T1
NCP502SQ15T1 picture photo
Mfg. Part Number
NCP502SQ15T1
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 80MA SC70
Datasheet Download
NCP502SQ15T1.pdf
Availability of NCP502SQ15T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP502SQ15T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP502SQ15T1
Internal Part NumberEIS-NCP502SQ15T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jun/2007
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output80mA
Voltage - Dropout (Typical)1.5V @ 80mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP502SQ15T1
Related LinksNCP502, NCP502SQ15T1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP502SQ15T1 Details Description
Related parts for NCP502SQ15T1
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 8MSOP datasheet.pdf
IC 3.3V PLL CLK-DRVR 24-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.63V OUT 5A SMD datasheet.pdf
IC RESET GEN 4.63V VTH SOT143-4 datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 887 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 22K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf