ON Semiconductor NCP502SQ18T2G
NCP502SQ18T2G picture photo
Mfg. Part Number
NCP502SQ18T2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 80MA SC70-5
Datasheet Download
NCP502SQ18T2G.pdf
Availability of NCP502SQ18T2G
QUANTITY
NCP502SQ18T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP502SQ18T2G
Internal Part NumberEIS-NCP502SQ18T2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output80mA
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 80mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP502SQ18T2G
Related LinksNCP502, NCP502SQ18T2G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP502SQ18T2G Details Description
Related parts for NCP502SQ18T2G
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC RAD datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC HEX BUFF/CONV INVERTER 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TOP1.5GS 05/90 7.62 OG EEXE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 550W datasheet.pdf
JUMPER KITS EQUIP GROUNDING #10 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
LASER MODULE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf